Raised:
$92,123
83%Goal:
$110,000

Edmonton

292Participants50Teams17Charities0Volunteers

The RIDE will happen as scheduled on Saturday, October 3, 2020! However, Covid-related health risks and operational challenges won't permit us to assemble in large groups. So instead, we'll gather virtually, self-organizing in smaller, covid-friendly teams or groups as permitted.

Let's keep our RIDE location communities going! Register for the same RIDE location as last year - or, if you are new, register in a location you're within an hour of.

2020 RIDE Photos

Got RIDE Day pics you'd like to share? Email them to photos@rideforrefuge.org with your name/location and we'll add them!

EdmontonEdmontonEdmontonEdmonton

Community Sponsors

Edmonton is super grateful for our fantastic 2020 sponsors! View all sponsors >

Edmonton Scoreboard

Are you thrashing the competition (for a good cause)? Find out here! Stats are updated every 15 minutes. See how you stack up on the national scoreboard >

Teams
Participants
Charities

#

Team Name

Captain

Members

Raised

1

SCA Eagles

Matthias Cheung

64

8,805.00

2

Presbytery of Edmonton Lakeland

William Ball

13

6,089.00

3

Why You... Eeeee?

Gary Higgs

2

4,975.00

4

TC Drop In - Daniel

Daniel Ripmeester

9

4,867.20

5

Pedal Pushers

Jen Krause

20

4,820.00

6

Rufus Riders

Ralph Reichenbach

2

4,150.00

7

The Zebra Herd

Captain Fletcher

12

3,895.00

8

MOM TEAM

Kim Carr

4

3,720.00

9

Team FMC

Ryan Andres

6

3,375.00

10

Walking for the World

Jan Dereski

11

3,295.00

11

Voice for the Voiceless

Natalie Miller

3

2,920.00

12

Edmonton Swift Riders for eMi

Handy Sutanto

15

2,895.00

13

EMCN Team

Yolanda Quintanilla

4

2,706.00

14

Courtney Cellar & Vault

Courtney Basuric

7

2,380.00

15

EMCNSTRONG

darryl diletzoy

2

2,005.00

16

Emily and the Jazz Cats

Emily Smith

7

2,000.00

17

Mizu Champions 2020

Cathy Ito

4

2,000.00

18

WCI (Welcome Centre for Immigrants)

Welcome Centre for Immigrants

11

1,755.70

19

Big Ev & the Rugrats

Everett Liknes

3

1,670.00

20

Rob's Riders

Jason Wombold

5

1,605.00

21

Bring the Payne

Taylor Payne

7

1,530.00

22

EMCN Thrive

Meghan Klein

2

1,471.00

23

newenchiladas

Sheena Groat

6

1,415.00

24

The Dominators

Melody Metcalfe

3

1,300.00

25

DJ Regen

Tricia DeJulia-Reichenbach

2

1,275.00

26

Kregel Family!

Eric Kregel

1

1,270.00

27

Come Ride With Us

Luke Bachmann

4

1,220.00

28

Wheels for the World

Ron Bachmann

2

1,199.00

29

GLAS and SIEdmonton

Jaynne Carre

6

1,125.00

30

AYP Team

Jenan Halabi

11

1,055.00

31

Mighty Candora Superstars!

Lucas Stone

6

935.00

32

EMCN BOG

Allison Peters

1

700.00

33

ALIES

Gabrielle Johnson

4

685.00

34

The B Team

Brittany Visneskie

2

635.00

35

WUSC University of Alberta

Cara Au

5

535.00

36

Team eMi(sarius)

rui nakao

1

475.00

37

North Side Riders

Jamie Boyce

2

400.00

38

Dance till you DROP

Darrien Byers

2

370.15

39

GO ANC!

Ellard Family Ellard

1

360.00

40

Mother’s Heart

Sharon McGonigal

1

225.00

41

RIsing Above Kuspiwak

Rosie Boskoyous

1

200.00

42

Wolverton

Shellie Wolverton

2

100.00

43

AYP bikers!

Stachia Pye

1

50.00

44

Beautifully Bold

Aaron and Toni Baynes

1

45

Freedom Life!

Rohan Samuels

1

46

Justin's Team

Justin Bouchard

1

47

Stepping Stones

Alexa Raynor-Cote

1

48

Impact Ministries Canada

Paul Haberstock

1

49

Knox Presbyterian Church

Ethel Sweezey

1

50

Cortez and The Mystery Gang YUE

Cortez Hancock

1

#

Name

Team Name

Activity

Raised

1

Gary Higgs

Why You... Eeeee?

Ride 50km

4,975.00

2

Ralph Reichenbach

Rufus Riders

Ride 50km

3,950.00

3

Kim Carr

MOM TEAM

Walk 5km

2,450.00

4

Greta Wierenga

Voice for the Voiceless

Ride 10km

2,350.00

5

Daniel Ripmeester

TC Drop In - Daniel

Ride 25km

2,347.20

6

darryl diletzoy

EMCNSTRONG

Walk 5km

2,005.00

7

Jen Krause

Pedal Pushers

Ride 10km

1,745.00

8

ella schmidt

SCA Eagles

Walk 5km

1,700.00

9

Heidi Worrall

Stella's Riders

Walk 5km

1,670.00

10

Captain Fletcher

The Zebra Herd

Walk 5km

1,500.00

11

Courtney Basuric

Courtney Cellar & Vault

Ride 10km

1,380.00

12

Meghan Klein

EMCN Thrive

Challenge

1,346.00

13

Danielle Radke

The Zebra Herd

Ride 25km

1,320.00

14

Handy Sutanto

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

1,275.00

15

Barbara Acton

Presbytery of Edmonton Lakeland

Ride 10km

1,150.00

16

Donald Baergen

EMCN Team

Challenge

1,100.00

17

Tricia DeJulia-Reichenbach

DJ Regen

Ride 10km

1,075.00

18

Everett Liknes

Big Ev & the Rugrats

Ride 10km

1,055.00

19

Harry Currie

Presbytery of Edmonton Lakeland

Walk 5km

975.00

20

Joanne Moyer

Team FMC

Ride 25km

850.00

21

Ron Bachmann

Wheels for the World

Ride 10km

849.00

22

Javed Sommers

Presbytery of Edmonton Lakeland

Ride 10km

834.00

23

Anneke Jackson

MOM TEAM

Walk 5km

830.00

24

Christine Ball

Presbytery of Edmonton Lakeland

Walk 5km

800.00

25

Melody Metcalfe

The Dominators

Walk 5km

800.00

26

Eric Kregel

Kregel Family!

Ride 25km

785.00

27

Rielly Wayne

Courtney Cellar & Vault

Ride 50km

750.00

28

Keith Perry

Rob's Riders

Ride 50km

695.00

29

Jan Dereski

Walking for the World

Walk 5km

690.00

30

Tianna Ripmeester

TC Drop In - Daniel

Ride 25km

675.00

31

Taylor Payne

Bring the Payne

Fitness

675.00

32

Yolanda Quintanilla

EMCN Team

Celebration

670.00

33

Olivia Matharu

WCI (Welcome Centre for Immigrants)

Food Fun

658.70

34

Nancy Onishi

Walking for the World

Walk 5km

650.00

35

Suzanne Gross

EMCN Team

Celebration

635.00

36

Leanne Duiker

Emily and the Jazz Cats

Ride 10km

630.00

37

connor dronkkelaar

SCA Eagles

Walk 5km

600.00

38

Sarina Bhaiwala

WUSC Campus / Campus EUMC !

Ride 50km

595.00

39

Barbara day

GLAS and SIEdmonton

Walk 5km

550.00

40

Myah Bots

SCA Eagles

Walk 5km

535.00

41

Bernadette Natividad

newenchiladas

Ride 10km

511.00

42

Randolph Haluza-DeLay

Team FMC

Ride 25km

500.00

43

Linda McCollum

Spongebob Squarepants

Ride 10km

500.00

44

William Ball

Presbytery of Edmonton Lakeland

Walk 5km

500.00

45

Donna Mix

Walking for the World

Ride 25km

470.00

46

Brittany Visneskie

The B Team

Celebration

465.00

47

Ellia Ito-Nakao

Mizu Champions 2020

Ride 10km

460.00

48

Egan Bodell

Walking for the World

Walk 5km

450.00

49

Nate Bachmann

Come Ride With Us

Ride 25km

450.00

50

Allison Peters

EMCN BOG

Ride 10km

450.00

51

Lisle Dereski

Walking for the World

Walk 5km

445.00

52

Gerrald Yaremko

Presbytery of Edmonton Lakeland

Ride 25km

445.00

53

River Kastelen

SCA Eagles

Walk 5km

440.00

54

Liz Agudelo

ALIES

Food Fun

435.00

55

rui nakao

Team eMi(sarius)

Ride 50km

425.00

56

Luke Bachmann

Come Ride With Us

Ride 10km

420.00

57

Donna Brinkworth

Team Terrat

Ride 25km

420.00

58

McKenna McCombe

The Zebra Herd

Ride 25km

415.00

59

Yoshiya Ito-Nakao

Mizu Champions 2020

Ride 10km

400.00

60

Diana Van der stoel

Presbytery of Edmonton Lakeland

Ride 25km

400.00

61

Lucas Gee-Guthrie

SCA Eagles

Ride 25km

400.00

62

Ryan Andres

Team FMC

Ride 25km

400.00

63

Ellard Family Ellard

GO ANC!

Ride 10km

360.00

64

Sheena Groat

newenchiladas

Ride 10km

354.00

65

Jaden Shannon

TC Drop In - Daniel

Ride 25km

350.00

66

Shaina Roesler

newenchiladas

Ride 10km

350.00

67

Nastasi Metcalfe

The Dominators

Walk 5km

350.00

68

Jeremy Wiens

Team FMC

Ride 25km

350.00

69

Welcome Centre for Immigrants

WCI (Welcome Centre for Immigrants)

Volunteer

335.00

70

Bethany Perry

Rob's Riders

Ride 25km

310.00

71

Natasha Milovanova

Mighty Candora Superstars!

Ride 25km

300.00

72

Jacob Neufeld

Team FMC

Ride 25km

300.00

73

Emily Szuch

The Zebra Herd

Outdoors

300.00

74

Natalie Miller

Voice for the Voiceless

Ride 10km

300.00

75

Brian Yee

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

300.00

76

Lucas Stone

Mighty Candora Superstars!

Ride 50km

300.00

77

Matthew Ripmeester

TC Drop In - Daniel

Ride 25km

300.00

78

Leslie Pearson

AYP Team

Fitness

300.00

79

Tyler Shannon

TC Drop In - Daniel

Ride 25km

300.00

80

Anita Ripmeester

TC Drop In - Daniel

Fitness

300.00

81

Jordan Currington

Big Ev & the Rugrats

Ride 10km

295.00

82

Thomas de Jong

TC Drop In - Daniel

Ride 50km

290.00

83

Jenan Halabi

AYP Team

Walk 5km

285.00

84

Cathy Ito

Mizu Champions 2020

Ride 10km

280.00

85

Karen Payne

Bring the Payne

Ride 25km

275.00

86

Jason Wombold

Rob's Riders

Ride 50km

275.00

87

Randi Keats

AYP Team

Walk 5km

270.00

88

Mahlia Miller

Voice for the Voiceless

Ride 10km

270.00

89

Joel Currington

Big Ev & the Rugrats

Ride 10km

270.00

90

Emily Lui

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

250.00

91

Jennifer Fech

Pedal Pushers

Ride 10km

250.00

92

Steven Semenjuk

Pedal Pushers

Ride 10km

250.00

93

Tim Wiebe-Neufeld

Team FMC

Ride 25km

250.00

94

Vincent Cottrell

Wheels for the World

Ride 10km

250.00

95

Matthias Cheung

SCA Eagles

Walk 5km

250.00

96

Kevin Semenjuk

Pedal Pushers

Ride 25km

250.00

97

tegan fraser

SCA Eagles

Walk 5km

245.00

98

Emily Smith

Emily and the Jazz Cats

Walk 5km

241.00

99

Janet Taylor

Presbytery of Edmonton Lakeland

Walk 5km

240.00

100

Malia Jackson

MOM TEAM

Walk 5km

240.00

101

Kelsey Soch

Bring the Payne

Walk 5km

230.00

102

Sue Alexander

Rob's Riders

Ride 50km

225.00

103

Gail Bodell

Walking for the World

Walk 5km

225.00

104

Amanda Paquette

Mighty Candora Superstars!

Games

210.00

105

Jonas Osness

SCA Eagles

Walk 5km

210.00

106

Gabrielle Johnson

ALIES

Food Fun

200.00

107

Alexandria Mix

Walking for the World

Walk 5km

200.00

108

Larry Carr

MOM TEAM

Walk 5km

200.00

109

Monika Taron

Pedal Pushers

Ride 10km

200.00

110

Katie Boyce

North Side Riders

Ride 25km

200.00

111

Nikki Reich

Pedal Pushers

Ride 10km

200.00

112

Sheldon Lui

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

200.00

113

Jamie Boyce

North Side Riders

Ride 25km

200.00

114

Lori Semenjuk

Pedal Pushers

Ride 10km

200.00

115

Sarah Charles

newenchiladas

Ride 10km

200.00

116

Tessa Taron

Pedal Pushers

Ride 10km

200.00

117

Emily Bouma

TC Drop In - Daniel

Ride 50km

200.00

118

Rosie Boskoyous

RIsing Above Kuspiwak

Walk 5km

200.00

119

John Beaton

Rufus Riders

Ride 50km

200.00

120

Randy Osgood

Walk 5km

200.00

121

Megan Starchuk

EMCN Team

Fitness

200.00

122

moriah Inyang-Otu

SCA Eagles

Walk 5km

200.00

123

Comfort Oyewole

SCA Eagles

Walk 5km

200.00

124

Cara Au

WUSC University of Alberta

Walk 5km

200.00

125

Robert Taron

Pedal Pushers

Ride 10km

200.00

126

Ai Hayashizaki

Mizu Champions 2020

Ride 25km

200.00

127

David Fech

Pedal Pushers

Ride 10km

200.00

128

Libby Bandura

SCA Eagles

Walk 5km

200.00

129

Darlene Gillis

Bring the Payne

Ride 10km

200.00

130

Ana Ronald

SCA Eagles

Walk 5km

195.00

131

Ben A.

SCA Eagles

Ride 10km

190.00

132

Darrien Byers

Dance till you DROP

Fitness

190.00

133

Randi Serafinchon

Dance till you DROP

Fitness

180.15

134

Kelsey Baron

Merit Travel

Fitness

180.00

135

Mackenzie Peters

SCA Eagles

Ride 10km

175.00

136

Anicia Schulz

Pedal Pushers

Ride 10km

175.00

137

Owen Dubbeldam

Come Ride With Us

Ride 25km

175.00

138

Levi Haines

Come Ride With Us

Ride 10km

175.00

139

sarah snaterse

SCA Eagles

Walk 5km

175.00

140

Micah Pelster

SCA Eagles

Fitness

170.00

141

James Tuyishime

The B Team

Ride 10km

170.00

142

Thea Nunweilet

Presbytery of Edmonton Lakeland

Ride 25km

165.00

143

Ezra Sutanto

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

165.00

144

Allison Raitz

AYP Team

Walk 5km

160.00

145

Ehlertha Po

Presbytery of Edmonton Lakeland

Walk 5km

160.00

146

Sunny Paw

Presbytery of Edmonton Lakeland

Walk 5km

160.00

147

Dada Si

Presbytery of Edmonton Lakeland

Walk 5km

155.00

148

kevin metcalfe

The Dominators

Walk 5km

150.00

149

Myra Romero

Emily and the Jazz Cats

Arts and Crafts

150.00

150

Kathie Reith

GLAS and SIEdmonton

Walk 5km

150.00

151

Wes Krause

Pedal Pushers

Ride 25km

150.00

152

Jaynne Carre

GLAS and SIEdmonton

Walk 5km

150.00

153

Seyi Oladipo

SCA Eagles

Games

150.00

154

Ashley Gazic

Bring the Payne

Walk 5km

150.00

155

Ian Sutanto

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

150.00

156

Micah Dawkins

SCA Eagles

Ride 10km

140.00

157

Arezoo Sabour

WCI (Welcome Centre for Immigrants)

Arts and Crafts

135.00

158

Surinder Sohal

WCI (Welcome Centre for Immigrants)

Arts and Crafts

130.00

159

Matthew Swinton

SCA Eagles

Walk 5km

130.00

160

ILham EL Bakkouchi

WCI (Welcome Centre for Immigrants)

Walk 5km

127.00

161

Sharon McGonigal

Mother’s Heart

Walk 5km

125.00

162

Graydi Wasmuth

SCA Eagles

Walk 5km

125.00

163

kayli dumont

The Zebra Herd

Ride 25km

120.00

164

Micah Bartlett

SCA Eagles

Walk 5km

120.00

165

Roman Tiessen

SCA Eagles

Fitness

120.00

166

Kaitlyn Lui

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

105.00

167

Sydney Bylsma

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

168

Naomi Semenjuk

Pedal Pushers

Ride 10km

100.00

169

Jorey Klein

EMCN Thrive

Arts and Crafts

100.00

170

Elissa Semenjuk

Pedal Pushers

Ride 10km

100.00

171

Joel Semenjuk

Pedal Pushers

Ride 25km

100.00

172

Tabea Semenjuk

Pedal Pushers

Ride 25km

100.00

173

Joshua Fech

Pedal Pushers

Ride 10km

100.00

174

Gabrielle Fech

Pedal Pushers

Ride 10km

100.00

175

Kate Semenjuk

Pedal Pushers

Ride 10km

100.00

176

Tamanda M

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

177

Kevin Chambers

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

178

Katie Rietveld

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

179

Faithlyn Rietveld

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

180

Faith Heidebrecht

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

181

Esther Zepeda

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

182

Louis Dervieu

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

100.00

183

Megan Paquette

Mighty Candora Superstars!

Ride 50km

100.00

184

Jake Westerlund

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

185

Wes Merta

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

186

Selina Kokotilo

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

187

Brasen Fung

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

188

Dorys Díaz

WCI (Welcome Centre for Immigrants)

Walk 5km

100.00

189

Jack Quintilio

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

190

Keaton Littlefair

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

191

Jacob Newgard

SCA Eagles

Walk 5km

100.00

192

Urbah Syed

WUSC University of Alberta

Fitness

100.00

193

Ibrahim Nasser

WUSC University of Alberta

Walk 5km

85.00

194

Catherine Buzikevich

SCA Eagles

Walk 5km

80.00

195

Damon Bectell

WUSC University of Alberta

Walk 5km

80.00

196

Katelyn Nieto

SCA Eagles

Walk 5km

80.00

197

Devin Gunst

SCA Eagles

Walk 5km

75.00

198

Isabel Anthony

SCA Eagles

Walk 5km

75.00

199

Grace Tabler

SCA Eagles

Walk 5km

75.00

200

Justin Wagenaar

TC Drop In - Daniel

Ride 50km

75.00

201

Phoebe Allim

SCA Eagles

Walk 5km

75.00

202

Isaac Riggins

SCA Eagles

Walk 5km

75.00

203

Thy Thy Chan

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

75.00

204

Erin Hutchison

Emily and the Jazz Cats

Games

70.00

205

Rebeckah Knysh

Walking for the World

Walk 5km

70.00

206

Emily Law

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

55.00

207

Hilary Smith

Courtney Cellar & Vault

Ride 25km

50.00

208

Amy Visscher

WUSC University of Alberta

Ride 10km

50.00

209

Krista Klassen

Walking for the World

Walk 5km

50.00

210

Jeremy Chan

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

50.00

211

Deirdre Bouchard

ALIES

Food Fun

50.00

212

Jazlyn Kandora

SCA Eagles

Volunteer

50.00

213

Stachia Pye

AYP bikers!

Ride 10km

50.00

214

Adelyn Yu

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

45.00

215

Heinrich Grosskopf

Presbytery of Edmonton Lakeland

Walk 5km

35.00

216

Jeannie Marshall

AYP Team

Walk 5km

30.00

217

andrew bitzer

SCA Eagles

Fitness

25.00

218

Anna Der

GLAS and SIEdmonton

Walk 5km

25.00

219

Claire Yu

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

25.00

220

Levi Law

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

25.00

221

Elyse Yu

Edmonton Swift Riders for eMi

Ride 10km

25.00

222

Kevin Cambridge

Emily and the Jazz Cats

Games

20.00

223

Emily Boyle

Emily and the Jazz Cats

Games

20.00

224

David Juhnke

Walking for the World

Walk 5km

20.00

225

Shequelle Wright

AYP Team

Volunteer

10.00

226

wesley lomas

SCA Eagles

Walk 5km

10.00

227

Parker Woitas

SCA Eagles

Walk 5km

5.00

228

Aaron Marusyn

SCA Eagles

Walk 5km

5.00

229

Leith Haines

SCA Eagles

Walk 5km

5.00

230

Raya Elder

The Zebra Herd

Volunteer

231

Rachel Roebuck

Bring the Payne

Walk 5km

232

Aaron and Toni Baynes

Beautifully Bold

Walk 5km

233

Danielle Hauk

AYP Team

Walk 5km

234

Dennis Hong

AYP Team

Walk 5km

235

Crystal Kirton

AYP Team

Walk 5km

236

Debbie Weimann

Walking for the World

Walk 5km

237

Alexandria Gore

Courtney Cellar & Vault

Walk 5km

238

Ethel Sweezey

Knox Presbyterian Church

Walk 5km

239

Benjamin Brook

Team Strong and Free

Ride 25km

240

Samantha Louie-Poon

newenchiladas

Walk 5km

241

Adam Luciuk

AYP Team

Ride 50km

242

Pedro Mendonca

Ride 10km

243

Trenton Klaus

SCA Eagles

Walk 5km

244

Paul Haberstock

Impact Ministries Canada

Ride 25km

245

Lindsey Kosterewa

AYP Team

Walk 5km

246

Alexa Raynor-Cote

Stepping Stones

Ride 10km

247

Shellie Wolverton

Wolverton

Challenge

248

Justin Bouchard

Justin's Team

Games

249

Jennifer Van Niejenhuis

Courtney Cellar & Vault

Ride 25km

250

Luke Nakonechny

Ride 50km

251

FOTIOS MYLONAS

GLAS and SIEdmonton

Walk 5km

252

Cortez Hancock

Cortez and The Mystery Gang YUE

Ride 25km

253

Kathy San Jose

newenchiladas

Ride 10km

254

Brayden Cross

Courtney Cellar & Vault

Walk 5km

255

Kristi Beckett

Mighty Candora Superstars!

Walk 5km

256

Rohan Samuels

Freedom Life!

Fitness

257

Sonalben Patel

Volunteer

258

Nina Plummer

Walk 5km

259

Courtney Aasman

SCA Eagles

Walk 5km

260

Noora Oboh

Team YEG

Walk 5km

261

TYMOFIY HAWRYSH

GLAS and SIEdmonton

Ride 10km

262

Sonalben Patel

WCI (Welcome Centre for Immigrants)

Arts and Crafts

263

Victoria Dean

The Zebra Herd

Walk 5km

264

Seulkee Park

SCA Eagles

Walk 5km

265

Jonathon Courville

SCA Eagles

Walk 5km

266

Trey Norman

SCA Eagles

Ride 10km

267

Micaiah Lowry

SCA Eagles

Ride 10km

268

Chase Connors

SCA Eagles

Walk 5km

269

Arber Latifi

SCA Eagles

Walk 5km

270

Samantha Hiles

The Zebra Herd

Walk 5km

271

Ryder Oort

SCA Eagles

Walk 5km

272

Rochelle Veilleux

The Zebra Herd

Ride 50km

273

Amanda Hope

The Zebra Herd

Walk 5km

274

Ying Shan

EMCNSTRONG

Walk 5km

275

brandi meyer

Mighty Candora Superstars!

Walk 5km

276

Shelagh McGregor

The Zebra Herd

Ride 10km

277

Jasmine Nguyen

Fitness

278

Zarreen Mirza

WCI (Welcome Centre for Immigrants)

Style

279

caleb maddigan

SCA Eagles

Walk 5km

280

Kara Cadwell

SCA Eagles

Walk 5km

281

Lauren Benterud

SCA Eagles

Walk 5km

282

Anna Radford

SCA Eagles

Walk 5km

283

Landon Maddigan

SCA Eagles

Walk 5km

284

Jade Klooster

SCA Eagles

Walk 5km

285

Indu Dahal

WCI (Welcome Centre for Immigrants)

Walk 5km

286

Komaljeet Matharu

WCI (Welcome Centre for Immigrants)

Arts and Crafts

287

Tripat Kaur

WCI (Welcome Centre for Immigrants)

Volunteer

#

Charity

Teams

Participants

Raised Here

1

Youth Unlimited Edmonton

8

53

20,457.20

2

All Nations Centre

6

84

15,279.00

3

Edmonton Mennonite Centre for Newcomers

6

26

12,012.70

4

Abbottsfield Youth Project

8

33

6,245.15

5

Presbyterian World Service & Deve...

2

14

6,089.00

6

Mission of Mercy Canada

2

8

5,720.00

7

Regen Community Development Foundation

2

4

5,425.00

8

ALIES & The Back Porch

5

12

5,130.00

9

Zebra Child Protection Centre

1

12

3,895.00

10

Engineering Ministries International

2

16

3,370.00

11

International Association For Refugees

1

5

1,605.00

12

Fusion Canada

1

1

1,270.00

13

Joy Smith Foundation Inc.

2

7

1,125.00

14

WUSC • EUMC

1

5

535.00

15

Rising Above

1

1

200.00

16

Ride for Refuge

1

2

100.00

17

Impact Ministries Canada

1

1

Event Day Details

Save the date - RIDE Day is October 3, 2020!

The Ride for Refuge is a family-friendly cycling and walking fundraising event. Team Captains select their charity of choice when they start their team.


Start

There are no official RIDE locations this year. Teams will self-organize in smaller groups, following all COVID-related protocols for safety. Ask your captain for details on the plan for your team.


Times

This year you can sleep in a little longer if you want. Teams and individuals are free to gather at a time that is convenient for all of you.


Outdoor T-shirt Pick-up times


Team Captains, participants or one member of a family may pick up your t-shirts if you've qualified ($150 raised for adults, $75 for those 17 and under) at one of these two times.


Thursday, October 1 - 4pm-7pm

or

Saturday, October 3 - 8am- 11am


at Hope City Church

2225 66ST NW

Edmonton, AB

T6K4E6

(outside in the parking lot)

Please wear a mask. Queue up 6 feet apart from the next person in line, and we'll move through the process cheerfully and quickly, celebrating your fundraising in the safest way possible.


Registration

All participants must register online this year and accept the electronic waiver.


Waiver Details

Everyone on your team must register online before event day.

  • When they register online, they will automatically accept an electronic waiver, which is all that is needed for adults.
  • If you have youth or children on your team, they will need to have their parent or guardian sign a printed paper waiver.

Handling Money

  • Credit Card: The Best Option! Simple, secure, automatically tax receipted for gifts of $20+. Visit the Donate page, share your personal page link, or have your donor call the RIDE Head Office.
  • Cheques: The Old Faithful - made out to “Ride for Refuge” with your name on the Memo line. Mail them to the RIDE Head Office along with your completed pledge sheet.
  • Cash: You have 2 options:
  • 1. Login to FundHub, click “Enter $$ and Cheques,” create pledges for your cash donations, pay them off with your personal credit card, and keep the cash. OR...
  • 2. Write a cheque (made out to “Ride for Refuge”) for the total amount of cash you’ve collected. Mail it to the RIDE Head Office with your completed pledge sheet.


Route Details

Safety First!

If your team is outside on Event Day, keep a close eye on everyone, their plans, whereabouts, and safety.

  • Youth and children should always be supervised.
  • In case of any accident or injury, immediately call 911 for emergency support.
  • If an accident does occur, please contact the RIDE Head Office by phone or email.
  • All participants are expected to be aware of and respect all Covid-related health and safety guidelines for their area, including but not limited to exercising social distancing protocols and wearing masks as required.


What to Bring

Common Sense Mainly!

  • A cell phone for emergencies (recommended but not required)
  • A helmet is mandatory for all riders
  • A face mask
  • Snacks in case you get hungry
  • Your bike or walking shoes
  • Your own water bottle, filled with icy cold water
  • A passion for the charity you're riding or walking for
  • Warm layers with moisture-repelling clothing in case it's cold or windy. Late September / early October weather can be cool, with rain and wind. The weather might also be gorgeous and sunny. Be sure to keep your eye on the forecast!

Got questions about the Ride for Refuge?
info@rideforrefuge.org | 1.877.743.3413